loading

Show info
arvaki

CHATA U RYBNÍKA

CHATA U RYBNÍKA klient privátní místo Jižní Čechy typ novostavba na místě původní chaty status návrh,...

Details

CHATA U RYBNÍKA

klient
privátní

místo
Jižní Čechy

typ
novostavba na místě původní chaty

status
návrh, 2021

stavební povolení, 2022

realizace, 2022

podlažní plocha
153,5 m²

zastavěná plocha
87,5 m²

obestavěný  prostor
510 m³

velikost území
1240 m²

autor
AVK / Roland Vančó

spolupráce
Ing. arch. Šárka Bindrová

 

Objekt chaty má zalomený půdorys se sedlovou střechou bez přesahů s hřebenem v příčném směru – obdobně jako původní chata – a se sklony 22° a 4°. Je zčásti zapuštěn do terénu se vstupem z horní části pozemku a hlavním obytným prostorem z úrovně nižší – úrovňová a dispoziční koncepce souvisí se sklonem terénu. Delší křídlo domku bude „sedět“ na terénu, kratší na sloupech, vyvýšené nad veřejnou komunikací.

Návrh uvažuje s obkladem dřevem v kombinaci s opalovaným dřevem (japonskou metodou konzervace dřeva shou-sugi-ban). Obklad opalovaným dřevemi je uvažován na všech fasádách kromě jižní, která bude obložena modřínovým fasádním prknem. Střešní krytina je uvažována tmavší plechová falcovaná se stojací drážkou.

Na vstupní úrovni – resp. v mezipatře – je vstupní prostor, koupelna a ložnice, odkud se několika schodišťovými stupni sestupuje do obývacího prostoru (s jídelnou a kuchyní, spíží, technickou „skříní“, vč. elektrokotle, zásobníku TÚV, pračky a úložných prostor, a s pracovním koutem pod schody) a vystupuje jednoramenným schodištěm do patra (se dvěma pokoji a WC). Nad ložnicí v mezipatře je navržen pobytový a úložný prostor, přístupný buď žebříkem anebo sklápěcími schody, které jsou v čase neužívání sklopeny ke zdi ložnice nad schody z mezipatra do obývacího prostoru.

Návrh předpokládá dřevěný rámový systém, v kombinaci se zděnými stěnami ve styku s terénem, a zateplený trámový strop. Technické vybavení domu bude zahrnovat elektrokotel pro vytápění, krbová kamna, elektrický bojler pro ohřev teplé užitkové vody, žumpu pro sběr splaškových odpadních vod a retenci dešťových vod s přepadem do vsaku.