loading

Show info
arvaki

DŮM PRO ANTONII

DŮM PRO ANTONII Pozemek pro stavbu rodinného domu s ateliérem se nachází na území NKP (Národní...

Details

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

DŮM PRO ANTONII

Pozemek pro stavbu rodinného domu s ateliérem se nachází na území NKP (Národní kulturní památka – výšinné opevněné hradiště Levý Hradec). Jedná se o nemovitou kulturní památku – což návrh nesmírně ovlivnilo. Aby toho nebylo málo, NKP nebylo jediným omezením, pozemek leží v ochranném pásmu jak železniční dráhy, tak lesa.

Z důvodu požadavků archeologů bylo možno stavět pouze na již zastavěných plochách – a to velmi nekompromisně. V našem případě na půdorysu původní garáže a kůlny (ačkoli neměly základy) o půdorysné ploše cca 32 m². Což na stavbu rodinného domu stačí jen velmi stěží – dům je tedy z větší části levitující, do potřebné navrhované půdorysné plochy je ve 2 směrech konzolován.

Tvar stavby vychází z tradičních forem, a to jak z důvodů požadavků NPÚ (Národní památkový ústav), tak z přesvědčení klienta i architekta – z pohledu souladu s okolím a pokory. Nicméně i v těchto velmi omezených podmínkách vznikl dům současný, nepopírající dobu, ve které vzniká, a nic z potřeb soudobého člověka.

Na pozemku je navrženo i přírodní koupací jezírko a rostlinná čistička odpadních vod.

Spodní stavba domu je monolitická železobetonová (realizační firma odmítla realizovat původně navrženou dřevěnou vykonzolovanou část), horní je dřevěná z masivních panelů Novatop, fasáda je navržena z modřínových prken. Slunce pod kopcem Žalova není příliš, proto jihovýchodní fasáda je prosklená co nejvíce památkáři dovolili. Také ostatní prostory mají oken co to šlo, ložnice do tří stran (k řece do údolí i k nebi), tak i obytný prostor. Čelní fasáda obou podlaží je krytá posuvnými dřevěnými lamelovými okenicemi. Střecha bez přesahů.

Jedná se o stavbu v pasivním standardu.

klient
privátní

místo
Žalov, Levý Hradec

typ
novostavba

status
studie 2015 , územní řízení a stavební povolení 2016, realizace 2017 – 2018

plocha užitná
82 m2

obestavěný prostor
431 m3

vizualizace
Petr Valíček